Are there any Revolut users in Romania?

pai, din moment ce folosesti Revolut, nu mai face nici o conversie banca :slight_smile:

Cetin e ipocrit cu articolul ăla și a furat, practic, fără menționarea sursei.

Sunt bănci care tranzacțiile pentru operatori din străinătate sunt categoria te direct in EUR.

Chiar dacă Revolut cere 100 de lei, banca va vedea in euro.

1 Like

Ce pot face daca cei de la Revolut au expediat cardul intr-un alt oras desi eu am scris adresa corect? Cei de la Fan Courier mi-au zis ca doar ei pot solicita retrimiterea cardului la adresa corecta. Ma gandeam sa il declar pierdut si sa comand altul. Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc!

Nu ai alta varianta decat sa comanzi altul si sa vorbesti cu cei de la support sa nu te taxeze.

quick summary in English please?

@alejandro.mery, try https://translate.google.com/#view=home&op=translate&sl=ro&tl=en or https://translate.google.com/#view=home&op=translate&sl=ro&tl=es

They were talking about their card being sent to the wrong city even though they typed their address in correctly and whether they should report it as lost/stolen and order another one :slight_smile:

1 Like

Da, cam asta ar fi singura solutie, dar asigura-te sa vorbesti cu cei de la support mai intai, cum a spus si @catean, ca sa nu iti ceara bani in plus :slight_smile:

thank you @c0stin, appreciated.

1 Like

Buna!
Nu pot sa creez un payment sau request link, oare de ce, poate sa ma ajute cineva?

După lungi căutări și întrebări am reușit să aflu care este motivul debitării în plus la top-up (de ce se percepe o sumă mai mare decât top-up-ul inițiat).

Este vorba despre contractele cu MasterCard și Visa, care diferă de la bancă la bancă.

De exemplu MasterCard, în contractul cu BRD, nu s-a angajat să facă schimbul valutar la plăți și din această cauză sarcina a rămas la BRD. În schimb la Banca Transilvania apare acest lucru în contractul cu MasterCard, de aceea funcționează top-up-ul fără costuri în plus.

Surpriza este că și la BRD poți face top-up, dar cardul trebuie să fie VISA. Funcționează fără probleme, pentru că cea ce nu apare la contractul cu MasterCard, apare la VISA, mă refer la angajamentul de schimb valutar.

E important de precizat, după cum bine știe toată lumea, că e vorba despre cardurile de debit, la cele de credit aproape la fiecare bancă se percep comisioane, cea ce este și normal, din punctul meu de vedere.

În concluzie, nu este vorba despre diferitele strategii ale băncilor privind Revolut, este vorba despre angajamentele MasterCard și Visa.

Am încercat următoarele variante:

• BRD, card VISA: 0 costuri în plus
  • BT, card MasterCard: 0 costuri în plus
  • BRD, card MasterCard: +1,5% debitare, față de suma inițiată

Puteți eventual să continuați lista. :slight_smile:

1 Like

Revolut%20Comision

Corectati sau adaugati.Sper sa fie de folos.

1 Like

Nu înțeleg la BRD de ce apare comision 2% la depunere. Da, la card de debit Mastercard așa este, dar la un card de debit Visa nu ai niciun comision la depunere.