Are there any Revolut users in Romania?

Salut,
Am si eu o nelamurire legata de cardul Revolut.
In acest moment, in contul din aplicatie, am RON si EURO.
Cand voi face plati in afara la comercianti (in moneda locala EURO, Spania, de exemplu) mi se vor lua direct euro din contul de EURO (daca am EURO in cont, bineinteles) sau imi va lua din contul de RON si imi va face conversia apoi in EURO la cursul interbancar din Spania?
Multumesc.
Ciprian David

Salut! Daca ai bani in contul de euro, se va lua direct de acolo cand faci o plata la un comerciant in euro :slight_smile: Doar daca contul in euro e gol sau nu sunt destui bani in el se va face conversie din alt cont in care ai destui bani :+1:

Pina la urma Unicredit, BRD, Intesa, OTP ce explicatie au pentru conversia asta RON-EUR-RON?
Cum justifica faptul c a RZB, BT, BCR, ING nu fac aceasta conversie?

Am folosit OTP (pt top up in Ron si Eur) si Libra, ambele fara probleme. Mare atentie cand se face top up, cardurile pot fi interpretate de Revolut ca si card in Ron si de aici pot aparea conversii ciudate Eur - Ron - Eur.

Eu nu pot sa zic asa ceva despre OTP. Top Up pe Revolut Mastercard de pe un OTP Mastercard cu 100 lei. Ma uit in Revolut: 100 lei. Ma uit pe extrasul de cont OTP vad 102,38 lei. Ce s-a intimplat? Singura explicatie: ca sa ajunga 100 lei pe Revolut, OTP a calculat: 100:4.62 (curs FX) = 21,64 eur. 21,64 eur x 4,73 (curs OTP) = 102,38 lei. Sa fie un request gresit de la Revolut? Sa ceara euro? Desi tu spui lei?

1 Like

Și la BCR se întâmpla asta. Dar uneori e cu plus, alteori cu minus.
Sumele sunt decontate in EUR, nu știu de ce…

1 Like

De curiozitate, ce card de la BCR?

BCR MasterCard Gold Debit

Nu, se pare că unele bănci preferă să treacă prin Euro toate tranzacțiile făcute către comercianți din altă țară. Mai sunt pe aici câteva exemple, și am postat și eu unul de la UniCredit:

POS purchase 100,00 RON 21,88 EUR @4,7000 EUR-RON

Chiar acum am facut un top up de proba cu 100 RON de pe OTP si nu mi.a luat nici un comision. Ai selectat topup in RON cu card RON?

1 Like

Vad nu stiu cate threaduri pe tema asta. Postez si aici : Unicredit face conversie RON->EUR si debiteaza Revolut in background in EUR din cauza ca Revolut e in afara Romaniei. Mi-a confirmat un agent. Eu mai banuiesc ca e si vorba de agreementurile bancii cu Visa/Mastercard, considerand ca la unele banci sau la unele carduri nu se practica conversia.

Salut. Confirm si eu ca la unicredit transferul pt 100 RON a fost comisionat cu 1,28 RON.
Am o intrebare :slight_smile: se poate plati contactless cu card revolut standard in romania? Inca nu a ajuns cardul la mine si sunt curios

Merge contactless in RO

Sa nu fie ca si la @fanelaru , ca vezi doar suma blocata care e corecta. Cand se debiteaza, atunci ii posibil sa se schimbe situatia. Asa se intampla si la Unicredit. Apare suma blocata corect ( cea de topup in Revolut ) si in momentul debitarii catre Revolut, se face conversia

Da. MasterCard RON la OTP. MasterCard Revolut, cont de RON. Ce card ai la OTP. @Iskender Un prieten are BCR Visa Electron. Niciun un comision.
Cred că e o chestie de agrement intre banca și brandul cardului.

Eu nu ziceam de comision. Ci de faptul ca BCR decontează plățile in EUR nu in RON.
Cel putin la MC Gold. Nu siu la visa

Rectific, dupa 3 zile mi s.a decontat cu 101.75 ron deci 1.75% extra care este exact diferenta dintre cursul cumparare - vanzare eur-ron al otp.

Nici macar nu ma complic sa.i intreb de ce procedeaza asa…OTP alta banca scoasa de pe lista mea!

Aveti grija la topupuri ca riscati sa vi se blocheze conul pentru verificare de la 1 la 4 saptamani. Eu am avut noroc de 1 sapt pentru ca i.am bombardat pe facebook si twitter pana m.au verificat. Mesajele pe forumul asta au fost blocate

Deschide incident la OTP și cere refund. O plată externă de 100 lei trebuie sa fie 100 lei.

1 Like