Are there any Revolut users in Romania?

Limita mea anuala e 68.600

Neata,
Este o comunitate Romana de calatori si amatori de aviatie, care discuta despre Revolut pe forumul fly-ra[dot]com , in zona “Discutii Generale”. Nu ma risc sa pun linkul direct catre forum, pentru ca sunt la inceput pe acest forum, si nu ma risc sa fiu exlus.

1 Like

Limita anuala creste dupa ce trimiti payslip pe ultimele 3 luni prin chat.

1 Like

Salut Lucian,
Asta ai incercat tu deja?
In uk am vazut ca limita e de 25.000 GBP la top up.
Tie la cat ti-a crescut?

da, am facut.o de 3 ori pana acum si de fiecare data a crescut limita cu suma pe care am justificat-o. dureaza cam 4 zile verificarea (pentru premium)

Eu mi-am facut cont la sfarsitul lunii mai, insa nu am primit nici pana astazi cardul. Conform estimarii celor de la Revolut ar fi trebuit sa ajunga pe 6 iunie. S-a mai confruntat cineva cu aceasta situatie?
Multumesc

cred ca trebuia sa platesti extra pt tracking daca nu esti sigur pe servicile postale, stii ce zic.
se mai pierd chestii prin posta.

Am facut acest lucru pana la urma si am inteles si de ce nu a ajuns plicul: adresa de livrare nu era completa, desi eu am mentionat toate detaliile. Asadar, cei de la Posta Romana nu si-au batut capul. Pentru primul card am dat adresa de acasa, iar pentru cel de-al doilea - pe cea de la birou. Nici cea de la birou nu era completa, insa nu au fost probleme. Am primit plicul in 2 zile de la data comenzii.

Si Alpha Bank percepe comision

Lista celor cu comision 0: Libra, ING, Banca Transilvania, Raiffeisen, BCR.

Salutare!
Aceeasi problema am avut-o si eu: am incarcat din ING pana acum intr-o prostie, dar cand am facut incarcarea din UniCredit, apare o tranzactie de 1000 de lei, decontata cu 1024 de lei. Se pare ca fac o conversie halucinanta - RON - EUR - GBP - RON.

1 Like

Same here… Folosesc Brd si la topup de 2000 ron mi-au incasat 2029 ron. Inca nu mi-au trimis detaliile dar la tel imi explica ca e diferenta de curs valutar din momentul platii pana in momentul executiei efective. Mi se pare nesimita diferenta.

Nu mai zic ca am platit un Uber cu cardul de brd, suma era in lei si banca a incasat mai mult pe motiv ca Uber are cont in alta tara si se converteste. Dar 15 %?
O sa ma mut la ING

Nu stiu daca am inteles exact ce vrei sa zici.

dar deschide la revolut 2 conturi unu in gbp si unu in ron si cand faci top up se duce direct in ron suma trimisa suma primta 10 lei 10 lei si din aplicatie iti schimbi LEI in GBP la cursul revolut asa o folosesc eu si e cel mai simplu

Worst of the worst :))))

Nu mersi. Dacă vrei duble/ Triple exchange la plăti in afara, mergi la ing

1 Like

Confirmat, Unicredit ia comision. Timpul sa caut alta banca.

2 Likes

Pana la urma, stie cineva o banca din Romania, care sa functioneze bine cu Revolut?

Sunt la BRD, si am aceeasi problema si nu numai cu Revolut, daca platesc pentru produse Nespresso, Massimo Dutti sau pentru o cursa cu Uber, imi ia de fiecare data, cu vreo 1.5% mai mult. Am calculat, doar luna trecuta am pierdut 50 lei din cauza excrocilor de la BRD.

La care banca sa ma migrez? Ce imi recomandati?

1 Like

Asa am facut…dar si acel cont de ron revolut nu e de la o banca romaneasca…si aici e vorba de cum proceseaza bancile noastre. La unele iti proceseaza ron-ron fara conversii si comisioane, la altele nu. BRD nu e cazul fericit

Eu folosesc BCR, dar am prieteni care au cont la BT si Raiffeisen si niciuna din aceste banci nu percep comision. Totusi, nu recomand BCR, nu sunt deloc multumit de aplicatie si servicii. Din cate am auzit, Raiffeisen e printre cele mai bune din Romania, si ma voi muta si eu acolo :slight_smile:

2 Likes

Eu am BT de vreo 7 ani.
Singura chestie nașpa e ca se plătește încasarea OP-urilor in contul de lei. In restul e gratis (deci dacă trimiți din Revolut in lei îți ia 5 lei, in alte valute nu îți ia)
Poți deschide conturi in alte valute de pe mobil
Cardurile merg fără probleme peste tot (MasterCard)

3 Likes

Eu probabil o să aleg ING sau BT, încă nu m-am convins :slight_smile:

1 Like